Prangli ajalugu

Prangli saar asub Eesti põhjarannikul, Viimsi poolsaarest ligi 9 km kirdes. Saare pindala on 6,44 km². 20 -datel aastatel elas Prangli saartel s.t Prangli ja Aksi saarel kokku ligi 600 inimest, kes enam jaolt lahkusid II maailmasõja aegu.Pranglil on säilinud püsiasustus kuni tänase päevani ning täna elab saarel aastaringi ligi 80 püsielanikku. Prangli põhiküladeks on Kelnase, Idaotsa ja Lääneotsa. Sarnaselt teistele Läänemere ja Soome lahe saartele oli ka Prangli asustatud rannarootslaste poolt, sellest tulenevad on saarel täna enamik Rootsi päraseid perenimesid.
Prangli esmamainimine arvatakse olevat 1387( Rango), saksa keeles Wrangelsholm, rootsi keeles Wrangö, seetõttu arvatakse , et 13, 14 saj. Asustasid Prangli saare rannarootslased ning seejärel Eesti ja Soome kalurid ja hülgekütid. Edasi kuulus saar Maardu mõisale seejärel Haljava mõisale peale mida asus Pranglis ka poolmõis mille asukohast pole tänasel päeval enam jälgegi.
Kuid tänasel päeval asub saarel mitmeid huvitavaid vaatamisväärsusi mis jutustavad Prangli iidset ning omapärast ajalugu.